Nauka drogą do sukcesu

,,Ucz się, ucz, bo nauka do potęgi klucz! ” – zapewne wielokrotnie usłyszałeś to od osób bardziej obytych. Jedni mówią, że okres nauki jest niezwykły, a drudzy, że wspominają go jako najgorszy okres w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie można tego stwierdzić, ponieważ odczuwalnie widać, że zdania są podzielone.

Każdy po zakończeniu szkoły wysuwa własną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które właśnie się uczą częstokrotnie narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą opowiadania mamy, w których tak niesamowicie radośnie wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich podejście budziło zachwyt. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też są, ale zazwyczaj w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego inaczej. Potrzeba na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją określają całe swoje istnienie. Zdobywają wiedzę, którą mogą umieścić w danej dziedzinie, ale nie uważają, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są osóbki, dla których nauka kojarzy się tylko z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych sformułowań jest troszkę słuszności.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy się uczą, mają świetne wyniki jest prościej w życiu, bo trafić na odpowiednie studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś chce profesjonalizować się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezastąpiona, a zdobyta wiedza będzie wtórować przez cały czas wykonywania swojego zawodu. Żadna gafa nie jest dozwolona. Osoby, które posiadają kłopoty z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna dominuje nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do nauki, jako że z czasem docenią te godziny przebywane na żmudnym powtarzaniu nużącego materiału na egzamin.

Reasumując: zdobyta mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje wiele kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.